W jakim wieku można zrobić operację uszu?

W jakim wieku można zrobić operację uszu? Ludzie, a zwłaszcza dzieci z odstającymi uszami, często stają się obiektem kpin. Oczywiście nie wszyscy się tym martwią. Ale co z tymi, którzy stale odczuwają dyskomfort psychiczny z powodu deformacji uszu? W rzeczywistości jest to problem estetyczny, z którym można sobie doskonale poradzić, ponieważ odstające uszy nie wpływają na słuch, inteligencję ani żadne inne cechy charakteru. Obecnie można poddać się operacji uszu (otoplastyka) i uzyskać pożądany ich kształt oraz wielkość.

Co decyduje o kształcie uszu?

Kształt i wielkość uszu dziedziczymy po naszych rodzicach i dziadkach.To zależy od genów.Tworzenie uszu rozpoczyna się w 5-6 tygodniu ciąży, a wszystkie ich elementy stają się wyraźne do 20 tygodnia. Istnieją dwie najczęstsze przyczyny odstających uszu. Jeśli górna część małżowiny usznej nie rozwinęła się, wówczas krzywizna chrząstki biegnącej wzdłuż ucha nie tworzy się, a następnie zewnętrzna krawędź ucha pozostaje wystająca do przodu.

Drugim powodem jest zbyt szybki rozrost centralnej części chrząstki, w wyniku czego małżowina tworzy się nieprawidłowo i całe ucho wygląda na odstające.To właśnie te powody, każdy z osobna lub oba w połączeniu determinują odstawanie uszu. Występowanie obiektywnie stwierdza się, gdy krawędź ucha znajduje się w odległości większej niż 2 cm od głowy, a kąt między małżowiną uszną a głową jest większy niż 30 stopni. Są osoby, które oprócz odstających uszu mają inne nieprawidłowości, na przykład nierozwinięty kanał słuchowy.

W jakim wieku można zrobić operację uszu?

Oczywiście nie można mieć nadziei, że problem rozwiąże się samoistnie.Takiej deformacji nie da się skorygować w inny sposób. Jedynym skutecznym sposobem rozwiązania problemu odstających uszu jest chirurgia plastyczna. Z reguły z tym problem zgłaszają się osoby w trzech kategoriach wiekowych: dzieci w wieku 5-7 lat, młodzież w wieku 12-16 lat i dorośli. Rodzice przyprowadzają swoje pociechy w wieku przedszkolnym, aby rówieśnicy nie wyśmiewali się z nich, a dziecko nie miało kompleksów. Młodzież do lekarza prowadzi wzmożona samokrytyka i potrzeba bycia pięknym. Jednak znaczna liczba starszych pacjentów, którzy decydują się na operację, a którzy przez wiele lat wstydzili się odstających uszu, również chce się operować. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety zwracają się do chirurga plastycznego, a korekcie podlega jedno ucho lub oba.

Dlaczego rodzice decydują się na operację uszu swoich dzieci?

Nie zaleca się wykonywania korekty małżowiny usznej u dzieci do piątego roku życia ze względów kosmetycznych przy braku innych wskazań. To wciąż operacja chirurgiczna. Do tego wieku ucho nadal rośnie, a niektóre obszary wzrostu mogą zostać uszkodzone. Ucho dziecka w wieku 5-7 lat staje się prawie takie samo jak u osoby dorosłej, więc ten wiek jest odpowiedni do operacji. 

Dzieci zawsze są piękne dla rodziców, a nie każdy zauważa, że odstające uszy mogą dziecku przeszkadzać. W naszym społeczeństwie panuje ustalony standard piękna, a dzieci są niezwykle bezlitosne dla tych, którzy wyglądają trochę inaczej, stają się obiektem kpin i otrzymują różne przezwiska. Dorośli nie reagują na ten problem tak gwałtownie, ale jeśli ktoś wierzy, że korekta uszu poprawi jego samopoczucie, podniesie samoocenę, to naprawdę warto skontaktować się z chirurgiem plastycznym i zdecydować się na operację. Tuż przed operacją bardzo ważne jest, aby dowiedzieć się, jak dana osoba wyobraża sobie siebie po niej, jakie ma życzenia i czy można je zrealizować. Chirurg plastyczny może spełnić tylko prawdziwe życzenia pacjentów, bo ucho to nie plastelina i nikt nie ulepi z niego nowego.

Jak przebiega operacja uszu? Jak długi jest okres gojenia?

Operacja trwa około półtorej godziny. U dzieci 5-7 lat operacja korekcji odstających uszu wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Znieczulenie miejscowe stosuje się u dzieci w wieku 12-14 lat, w zależności od ich charakteru, a także u osób starszych. Znieczulające wstrzykuje się za ucho, dzięki czemu pacjent słyszy różne dźwięki, ale nie odczuwa bólu. Podczas operacji ucha często można rozmawiać.

Operacja korekcji odstających uszu polega na zmiękczeniu i ustawieniu chrząstki małżowiny usznej w innym położeniu. Kilka godzin po zabiegu można udać się do domu, a w przypadku znieczulenia miejscowego bezpośrednio po zabiegu. Następnego dnia trzeba przyjść na zmianę opatrunku. Szwy są usuwane po tygodniu. Podczas operacji dzieci skóra jest zszyta wchłanialnymi nićmi, więc nie ma potrzeby ich usuwania. Po zdjęciu szwów nie ma potrzeby zakładania bandaża, więc dziecko można wrócić do szkoły lub pracy. Tylko w nocy przez miesiąc trzeba będzie nosić bandaż podtrzymujący i spać z nim. W tym czasie ucho całkowicie się zagoi. Cięcie chirurgiczne wykonuje się za uchem, więc po zdjęciu szwów pozostanie tylko niewielka blizna, która po 4-6 miesiącach stanie się prawie niewidoczna.

Powikłania po operacji uszu zachodzą rzadko, natomiast obrzęk i zasinienie mijają po 10-14 dniach. Przed podjęciem decyzji o przeprowadzeniu operacji uszu chirurg plastyczny dokonuje oceny kąta zwijania grobelki a także sprężystość chrząstki. Rezultaty operacji są widoczne natychmiast, dlatego tak wiele osób postanawia poddać się tej procedurze.