Stomatolog – co leczy? Nieznośny ból zęba, stan zapalny dziąseł i nieświeży oddech wymagają pilnej interwencji stomatologicznej, aby nie pogłębić już istniejącego problemu. Wszelkie choroby dziąseł, zębów i tkanek jamy ustnej leczy stomatolog, który eliminuje paradontozę i choroby przyzębia, usuwa kamień nazębny i zmiany próchnicze na zębach, wykonuje leczenie kanałowe oraz ekstrakcję zębów. Stomatolog nie tylko wypełnia kanały, leczy dziąsła czy usuwa kamień nazębny. Stomatolog pracuje nad badaniem problemów obszaru szczękowo-twarzowego i opracowaniem nowych metod ich przezwyciężania.
Stomatolog – co leczy?
Stomatolog praktykuje indywidualne podejście do każdej osoby, stosując w zależności od rodzaju, pochodzenia i dynamiki choroby poziom progu bólu. Zajmuje się kilkoma obszarami praktyki stomatologicznej – diagnostyką, leczeniem, profilaktyką. Na pierwszej wizycie stomatolog bada pacjenta, analizuje stan koron i jamy ustnej. Oceniając, ujawnia stopień uszkodzenia – ciemnienie szkliwa, materiał wypełniający, próchnicę, osady nazębne, kamienie, pęknięcia, odpryski. Jeśli pacjent potrzebuje protezy lub implantacji, stomatolog przygotowuje go do nadchodzących skomplikowanych manipulacji. Rozwiązuje takie problemy jak recesja dziąseł (odsłonięcie części korzeniowej z powodu trofizmu, ukrwienia), realizuje leczenie chorób ślinianek i żuchwy oraz zajmuje się profesjonalną sanacją jamy ustnej.
Główne zadania rozwiązane przez stomatologa:
- Diagnozowanie i ustalanie przyczyn stanów zapalnych, leczenie chorób przyzębia, paradontozy.
- Leczenie i profilaktyka próchnicy (usunięcie kamienia nazębnego i wypełnienie kanałów).
- Odbudowa uszkodzeń mechanicznych zębów (pęknięcia, odpryski).
- Eliminacja chorób pochodzenia niepróchnicowego (przebarwienia lub niewystarczające wykształcenie szkliwa, fluoroza, otwarcie miazgi, zaburzeń rozwoju szkliwa zębów, złamania korzeni).
- Protetyka, czyli tworzenie protez ruchomych, stałych oraz kombinowanych, implantacja.
- Usuwanie zębów mlecznych i stałych (w tym ósemek).
Stomatolog wykonuje również odbudowę estetyczną, która pozwala rozwiązać wszystkie problemy w ramach jednego gabinetu. Bez wstawania z fotela specjalista w dwie godziny odbuduje przednią stronę powierzchni zębów za pomocą licówek i luminerów, bezboleśnie, szybko i skutecznie.
Stomatolog pomoże w przypadkach, gdy:
- Podczas higienicznego czyszczenia jamy ustnej obserwuje się krwawienie.
- Uszczelnia, odbudowuje, regeneruje uszkodzone zęby.
- Szkliwo zębów zmieniło odcień, na powierzchni widoczne są białawe plamy.
- Uszkodzenie błon śluzowych jamy ustnej, wymagające interwencji stomatologicznej.
- Występuje ciągły ból, nasilający się przez naciskanie na ząb.
- Na powierzchni zębów pojawiły się ubytki próchnicowe, które zaczęły gwałtownie reagować na zimno/gorąco.
- Dziąsła puchną i czerwienieją lub pojawiają się na nich zmiany ropne.
- Zęby ulegają uszkodzeniom mechanicznym lub mają wrodzone wady kosmetyczne.
- Pojawiła się ruchliwość zębów.
Stomatolog wykonuje badania profilaktyczne mające na celu rozpoznanie problemów na wczesnym etapie. Przydatne informacje: dwa razy w roku zaleca się wizytę u stomatologa w celu rutynowego badania i czyszczenia zębów specjalistycznymi narzędziami. Z ich pomocą stomatolog usuwa zmineralizowane osady na powierzchni zębów, a wraz z nimi bakterie chorobotwórcze. Zabieg pozwala nawet na lekkie rozjaśnienie szkliwa.
Stomatolog wykonuje leczenie:
- Leczenie kanałowe zębów – zapalenie miazgi, które jest procesem zapalnym w nerwach zębów, występuje na tle ciągłego bólu, przy ucisku ból staje się silniejszy, stomatolog otworzy ząb, oczyści kanał, usunie zmienioną chorobowo miazgę. Wykona wypełnienie kanału, a jeżeli będzie taka potrzeba zasugeruje zmianę korony.
- Leczenie paradontozy, czyli procesy zapalne wokół tkanek zęba, powodujące zniszczenie wszystkich więzadeł łączących ząb z miejscem przyczepu do dziąsła i uniemożliwiające jego wypadanie, takie stany mogą być skutkiem próchnicy w jej najbardziej zaawansowanej postaci.
- Leczenie zapalenia okostnej, często objawiające się infekcją, obserwuje się w przypadku rozwoju zaawansowanej postaci zapalenia miazgi lub paradontozy, zabiegi lecznicze obejmują usunięcie ropnych mas i usuwanie zaatakowanych zębów.
- Resekcja wierzchołka korzenia zęba, usuwanie nadziąślaka.
- Wykonuje rekonstrukcję tkanek miękkich jamy ustnej.
Leczenie próchnicy i jej powikłań: zapalenie miazgi czy paradontoza następuje przy pomocy nowoczesnych materiałów, które pozwalają nie tylko przywrócić kształt, kolor i funkcję zęba, ale także gwarantują jego długą żywotność. W zależności od złożoności przypadku stomatolog może wykonać leczenie stomatologiczne pod mikroskopem. Leczenie stomatologiczne pod mikroskopem jest niezbędne przede wszystkim przy leczeniu i ponownym leczeniu trudno dostępnych kanałów korzeniowych. Mikroskop pomaga stomatologowi znaleźć wejścia do kanałów, przeprowadzić mechaniczne i medyczne leczenie kanału oraz zamknąć go. Dziś stomatologia jest w stanie rozwiązać wiele problemów pacjentów, najważniejsze jest zwrócenie się o pomoc we właściwym czasie.