Medycyna estetyczna – kto może wykonywać zabiegi? Pojęcie medycyna estetyczna oznacza część branży medycznej, beauty, której celem jest korygowanie wyglądu pacjenta. Dziś wiele ośrodków medycznych, salonów kosmetycznych oferuje usługi kosmetologów. Właściwa kosmetologia to nie tylko wykonanie zastrzyku, usunięcie trądziku różowatego, który utworzył się na twarzy. Ważne jest, aby zapewnić długoterminowe rezultaty. W tym celu przeprowadzane są regularne działania zapobiegawcze, a wady są usuwane na czas.
Medycyna estetyczna – czym jest?
Medycyna estetyczna polega na korekcji wyglądu przy pomocy specjalnie opracowanych technik medycznych. Przez lata swojego istnienia kierunek ten podsumował całą wiedzę teoretyczną i praktyczne doświadczenie w korygowaniu zewnętrznych zmian metodami medycznymi. Kliniki medycyny estetycznej oferują leczenie i eliminowanie defektów o charakterze przejściowym lub te, które pojawiły się z powodu wieku np. czyszczenie twarzy. Ta procedura jest zalecana w przypadku zatkanych porów, trądziku.
Procedury można przeprowadzać osobno lub w połączeniu z masażem. W gabinetach kosmetologicznych może być wykonywany masaż klasyczny, a także nowsze i bardziej nowoczesne opcje (kriomasaż twarzy, drenaż limfatyczny nóg itp.), chirurgia dermatologiczna. W tym celu stosuje się systemy laserowe. Dzięki nim skraca się czas zabiegu i skraca się okres rehabilitacji, a także minimalizuje ból. Ponadto pacjenci w każdym wieku bardzo dobrze tolerują zabiegi. Kliniki medycyny estetycznej posiadają sprzęt potrzebny do innowacyjnych procedur. Na przykład fotoodmładzanie, biorewitalizacja, konturowanie, mezoterapia.
Medycyna estetyczna – kto może wykonywać zabiegi?
Wybierając specjalistę, który wykona zabieg z obszaru medycyny estetycznej trzeba dowiedzieć się, czy jest to lekarz z certyfikatami potwierdzającymi przebyte szkolenia w tej dziedzinie. Dlaczego? To co jest wstrzykiwane w głąb skóry i powinno działać przez okres pół roku do dwóch lat powinno być zabiegiem wykonywanym przez lekarza. Jednak prawo nie reguluje, tego kto może wykonywać zabiegi medycyny estetycznej.
Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej oraz dermatologii do wykonania których wykorzystywany jest kwas hialuronowy, toksyna botulinowa, osocze bogatopłytkowee, laseroterapia są niezwykle popularne. Gdzie są oferowane takie zabiegi? Obecne są w ofercie wielu salonów kosmetycznych. Dlaczego tak się dzieje? Zapisy polskiego prawa nie podają jednoznacznie, które z tych zabiegów powinien wykonać kosmetolog, a które lekarz. Według lekarzy takie procedury nie są świadczeniami kosmetycznymi, ale medycznymi, ponieważ podczas ich wykonywania następuje naruszenie powłok skórnych, stosowane są wyroby medyczne lub leki. Brak specjalistycznej wiedzy może spowodować wystąpienie powikłań np.: infekcja skóry, zakażenia HIV i HCV.
Czy botoks, usuwanie zmarszczek, mezoterapia igłowa, peeling głęboki, dermabrazja mogą być wykonywane w gabinecie kosmetycznym? Obecnie tak, ponieważ nie ma stosowanych regulacji prawnych. Ale Polskie Towarzystwo Dermatologiczne domaga się, aby konkretne zabiegi były wykonywane tylko przez lekarzy, natomiast kwestie związane z zabiegami medycyny estetycznej zostały prawnie uregulowane.
Do kogo udać się w celu wykonania zabiegu z zakresu medycyny estetycznej? Najważniejszym czynnikiem wyboru jest to, że osoby pracujące z ludzkim ciałem, masażyści, lekarze, kosmetyczki, kosmetolodzy, bez względu na obowiązujące przepisy prawne powinni przewidywać konsekwencje swoich działań wobec pacjenta. Dlatego nie posiadając niezbędnych umiejętności i doświadczenia nie należy przeprowadzać procedur których powikłań nie będzie się w stanie wyleczyć.
Techniki medycyny estetycznej
Zwracając się specjalisty medycyny estetycznej można otrzymać następujący zakres usług:
- Mezoterapia – seria zastrzyków odmładzających, gojących i napinających skórę. Stosowana również w leczeniu cellulitu.
- Biorewitalizacja – wprowadzenie kwasu hialuronowego do warstwy podskórnej, dzięki czemu nabiera elastyczności.
- Redermalizacja – działanie na komórki skóry, w której procesy biochemiczne przyczyniają się do odnowy głębokich warstw naskórka.
- Bioreparacja – zabieg, który pozwala zlikwidować worki pod oczami, usunąć obrzęki, odmłodzić skórę.
- Peeling – technika głębokiego oczyszczania skóry.
- Plazmolifting – to jedna z najnowszych technik polegająca na odmładzaniu poprzez iniekcje, w których jako substancję czynną wykorzystuje się osocze pacjenta.
- Plastyka konturowa – technika polegająca na wygładzeniu głębokich zmarszczek, przywróceniu objętości ust, korekcji kształtu kości policzkowych, nosa.
- Fototerapia – leczenie promieniami ultrafioletowymi z możliwością działania na najbardziej niedostępne miejsca (głębokie fałdy skórne itp.). Technika pozwala poprawić kondycję skóry, usunąć zmarszczki, plamy, zmiany naczyniowe, trądzik.
- Zastrzyki z botoksu – zabieg wygładzający zmarszczki mimiczne.
Czy zabiegi medycyny estetycznej są bolesne? Niektóre techniki, na przykład zastrzyki wywołują u wielu osób strach. Ale nie w tym przypadku. Zabiegi wykonywane przez profesjonalistów są całkowicie bezbolesne, ponieważ stosowane są najcieńsze igły. Ponadto w niektórych przypadkach zapewnia się zastosowanie znieczulenia miejscowego. Medycyna estetyczna umożliwia ludziom zachowanie młodości na długie lata.