Korekta powiek – rekonwalescencja

Korekta powiek – rekonwalescencja. Korekta powiek to operacja plastyczna mająca na celu skorygowanie tzw. opadających powiek górnych, worków pod oczami, które nie tylko postarzają, ale także w niektórych przypadkach ograniczają pole widzenia. Korekta powiek (blefaroplastyka) jest najczęściej wybieranym i najskuteczniejszym zabiegiem w obszarze oczu, ponieważ powoduje odmłodzenia twarzy. Do grupy problemów kosmetycznych należą wszelkie zmiany na powiekach, które nie mają wpływu na zdrowie człowieka. Do tej kategorii zalicza się np. uzyskany przez lata nadmiar skóry, który powoduje wrażenie zmęczonego wyglądu.

Czym jest korekta powiek?

Korekta powiek to zabieg chirurgiczny wykonywany w celu usunięcia nadmiaru skóry, a czasami tłuszczu, zarówno z górnej, jak i dolnej powieki. Zabieg ten wykonuje się zwykle u osób po 35-40 roku życia ze względów zdrowotnych lub estetycznych. Nadmiar skóry i tłuszczu sprawia, że powieki stają się ciężkie, oczy zmęczone, a widzenie utrudnione. To małoinwazyjna procedura, która trwa około godziny lub nieco dłużej, jeśli operowana jest dolna i górna powieka. Plastyka powiek przywraca ich właściwy kształt, odmładza okolice oczu dzięki usunięciu zmarszczek i znaczne zmniejszenie cieni pod oczami.

Wskazania do korekcji powiek

  • Nadmiar skóry powiek górnych, który zwisa nad gałką oczną i często ogranicza pole widzenia.
  • Nadmiar tkanki tłuszczowej i skóry na dolnych powiekach.
  • Worki pod oczami.

Przeciwwskazania:

  • Procesy zapalne powiek a także: zespół suchych oczu, odwarstwienie siatkówki, jaskra.
  • Cukrzyca.
  • Niedokrwistość.
  • Nadciśnienie tętnicze.
  • Nadczynność tarczycy.
  • Zaburzenie krzepliwości.
  • Tendencja do bliznowców.
  • Choroby nowotworowe.
  • Schorzenia układu sercowo-naczyniowego.

Zalecenia przed zabiegiem korekty powiek

Na 3 tygodnie przed korektą powiek lekarz zaleci odstawienie leków wpływających na obniżenie krzepliwości krwi. Natomiast na 7 dni przed planowaną procedurą chirurgiczną konieczne będzie zrezygnowanie w palenia papierosów i picia alkoholu. Przed zabiegiem nie można stosować kosmetyków.

Korekta powiek – jak przebiega zabieg?

Nacięcie tkanki miękkiej wykonuje się w naturalnym fałdzie powieki górnej, w strefie podrzęskowej, natomiast w przypadku powiek dolnych cięcie przeprowadzane jest poniżej linii rzęs. Następnie lekarz oddziela skórę od leżącej pod nią tkanki tłuszczowej, usuwa nadmiar skóry i przepukliny tłuszczowe, napina skórę i zszywa ją. Po zabiegu w okolicy oka pojawiają się obrzęki i zasinienia, które jednak ustępują po tygodniu. Po 3-4 dniach lekarz zdejmuje szwy. Często chirurgiczna korekcja skóry wokół oczu wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, co ułatwia rehabilitację po zabiegu. W niektórych przypadkach chirurg decyduje się na znieczulenie ogólne. Przed zabiegiem korekcji powiek niezbędna jest wstępna konsultacja a następnie kwalifikacja do wykonania procedury chirurgicznej.

Korekta powiek – rekonwalescencja

W przypadku przeprowadzenia korekty powiek w znieczuleniu miejscowym można wrócić do domu tego samego dnia. Natomiast po zastosowaniu znieczulenia ogólnego należy pozostać pod opieką medyczną przez jeden dzień. Zaleceniem chirurga będzie przykładanie chłodnych okładów w okolicy oczu. Kiedy następuje zdjęcie szwów? Po 4 lub 5 dniach po zabiegu, należy każdego dnia gdy pojawia się łzawienie stosować zalecone krople do oczu. Natomiast całkowita rekonwalescencja może trwać od 2 do 4 tygodni. Ważne! Konieczne jest unikanie zbyt dużego wysiłku fizycznego i niezbędne jest noszenie okularów przeciwsłonecznych.

Po zabiegu lekarz zaleca spanie na wznak przez tydzień, ponadto w tym okresie nie należy nadmiernie wytężać wzroku. Kiedy można nałożyć makijaż? Po około 10 dniach po zdjęciu szwów, w tym czasie znika opuchlizna. Pooperacyjny efekt odmłodzenia utrzymuje się przez kilka lat, ale po 5-10 latach może być konieczne powtórzenie operacji. Zwykle po korekcji powiek nie odczuwa się bólu. Może pojawić się jedynie uczucie swędzenia, może wystąpić obrzęk i zasinienie wokół operowanego oka, które zwykle ustępują w ciągu dwóch tygodni. Rana musi być utrzymywana w czystości, aby zapobiec infekcjom.

Rehabilitacja po korekcie powiek górnych i dolnych

Rehabilitacja po korekcie powiek górnych i dolnych jest jak najbardziej komfortowa ponieważ nie trzeba rezygnować z życia towarzyskiego. Można chodzić po ulicy, iść do sklepu. Jednak ważne jest, aby chronić oczy przed słońcem.

Jak przeciwdziałać infekcji po korekcie powiek:

  • Korekta powiek przeprowadzana jest w warunkach sterylnych. Zaleceniami do domu jest przestrzeganie higieny w okolicy oczu według wskazań lekarza.
  • Po zabiegu trzeba zadbać o zmianę pościeli na świeżą.
  • Niezbędna jest prawidłowa higiena rąk przed zmianą opatrunku (używamy ręczników jednorazowych). 
  • Trzeba przestrzegać zaleceń lekarza związanych z przemywania i nakładaniem maści na powieki.

W okresie pooperacyjnym można prowadzić normalne życie. Zaleca się jednak, aby nie ćwiczyć w pierwszym tygodniu. Od drugiego tygodnia można wznowić ćwiczenia fizyczne zalecane przez lekarza. Ważne! Blizny po korekcie powiek są prawie niewidoczne.