Depilacja laserowa – jak się przygotować? Pewnie masz dość chodzenia na bolesną depilację co 3 tygodnie, po której nie ma trwałego efektu i pojawiają się wrastające włoski. Masz też dość skaleczeń, podrażnień i szorstkiej skóry po goleniu. Wszystko to doprowadziło do konieczności wynalezienia nowej, skutecznej i bezbolesnej metody usuwania niechcianego owłosienia jaką jest depilacja laserowa. Wiele kobiet z całego świata wypróbowało już ten zabieg na sobie i przekonało się, jaki daje niesamowity efekt.
Czym jest depilacja laserowa?
Depilacja laserowa to metoda radykalnego usuwania włosów, która polega na niszczeniu mieszków włosowych za pomocą lasera. Zabieg jest bardzo skuteczny, nie powoduje dyskomfortu, a efekt utrzymuje się przez wiele miesięcy. Laser działa za pomocą wiązki, która absorbowana jest przez ludzki barwnik tzn. melaninę, znajdującą się w ciele każdego człowieka. Energia świetlna zamieniona jest na energię cieplną, która ogrzewa mieszek włosowy w celu zniszczenia włosków. Faktem jest, że depilacja laserowa usuwa włosy tylko w początkowym okresie wzrostu. Jeśli zdecydujesz się na zabieg depilacji laserowej, musisz wiedzieć, jak się do tego przygotować.
Depilacja laserowa – jak się przygotować?
Przestrzegając tych prostych zasad odpowiednio przygotujesz skórę do zabiegu:
- 4-8 godzin przed zabiegiem miejsce depilacji należy dokładnie ogolić. Nie zaniedbuj procedury golenia, ponieważ zbyt długie włosy mogą powodować dyskomfort podczas depilacji. Jeśli planujesz depilację laserową górnej wargi, to tego obszaru nie można ogolić, ale usunąć włoski kremem do depilacji.
- Na 2 tygodnie przed depilacją laserową nie należy wystawiać się na działanie promieni słonecznych. Nie można również opalać się w solarium i stosować samoopalaczy. Latem zaleca się stosowanie kremu z filtrem co najmniej 50 SPF na odsłonięte części ciała.
- Jeśli wcześniej usuwałeś włosy z korzeniem (woskiem, depilatorem lub pęsetą), trzeba odczekać 2-3 tygodnie, aż linia włosów zostanie całkowicie odbudowana. Laser działa bezpośrednio na pigment i cebulkę włosa.
- 3 dni przed zabiegiem nie można przecierać okolic preparatami zawierającymi alkohol (toniki, balsamy itp.). Nie nakładaj kremów nawilżających na miejsca, w których będzie wykonywana depilacja.
- Niewskazane jest przyjmowanie przed depilacją laserową antybiotyków. Dwa tygodnie przed zabiegiem wskazane jest również zrezygnowanie z niektórych grup leków: przeciwdrobnoustrojowych, przeciwbakteryjnych, hormonalnych itp. Faktem jest, że wiązka lasera nagrzewa łodygę włosa, niszcząc cebulkę, a przyjmowane wcześniej leki kumulują się w tkankach. Pod wpływem temperatury niektóre składniki zawarte w preparacie mogą spowodować przebarwienia, podrażnienia, a nawet osłabić efekt zabiegu.
W dniu depilacji laserowej należy wziąć orzeźwiający prysznic bez mydła, żelu i innych środków higienicznych.
Depilacja laserowa nie jest wykonywana u osób z takimi stanami:
- Opryszczka.
- Choroba nowotworowa.
- Niewyrównana cukrzyca.
- Łuszczyca i inne zmiany skórne.
- Choroba zakaźna skóry.
- Opalona skóra.
- Żylaki.
- Ciąża i laktacja.
- Uszkodzenia skóry – oparzenia, rany itp.
Jaka powinna być długość włosów do depilacji laserowej?
W przypadku depilacji laserowej konieczne jest, aby długość włosów w danym obszarze była mniejsza niż 2-3 mm. Jest to wskaźnik dla wszystkich rodzajów procedur. Jeśli długość włosków przekroczy zalecaną długość, wzrasta ryzyko przegrzania mieszków włosowych, co z kolei prowadzi do urazów i poparzeń skóry. Na obszarze zabiegowym mogą pojawić się: stany zapalne, pieczenie, łuszczenie, a sam mieszek włosowy może nie obumrzeć.
Przed depilacją laserową konieczne jest ogolenie włosków. Jest to zalecane w celu:
- Uniknięcia uczucia bólu i dyskomfortu podczas zabiegu.
- Uzyskania maksymalnego efektu, w którym cała energia lasera trafi do mieszków włosowych, a nie rozprzestrzeni się na całą długość włosa.
Dlaczego depilacja laserowa jest najskuteczniejszą metodą usuwania owłosienia?
Decydując się na depilację laserową warto wiedzieć, że laser diodowy usuwa tylko ciemne owłosienie. Siwych i blond nie da się usunąć, ponieważ nie produkują one melaniny. Już po pierwszym zabiegu depilacji laserowej widać, że kondycja skóry wykazuje zauważalną poprawę, ponieważ brzydkie owłosienie, wrastanie i zaczerwienienie natychmiast jest wyeliminowane. Depilacja laserowa to zawsze indywidualne podejście i ultranowoczesne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, ponieważ dokonujesz inwestycji w przyszłość.
Ważne! Na kolor włosków ma wpływ specjalny pigment – melanina. Jest w stanie pochłaniać fale świetlne o określonej długości. Laser depilujący podgrzewa mieszek włosowy, melaninę, która znajduje się w środku włosa, uszkadzając go. Naczynia krwionośne, które odżywiają strukturę mieszków włosowych, również ulegają zniszczeniu. Część włosów ulega zniszczeniu w trakcie sesji, a reszta ulega stopniowemu zniszczeniu w ciągu 1-2 tygodni.
Depilacja laserowa ma jeszcze inne zalety:
- Po zabiegu włoski stają się cieńsze, rosną wolniej i z czasem po prostu zanikają.
- Efekt utrzymuje się od pół roku, nie trzeba przez cały ten czas golić obszarów które poddawane były depilacji laserowej.
- Skóra nie jest uszkodzona, znika problem wrastających włosków.
Nie martw się, jeśli po zabiegu niektóre części ciała staną się czerwone. Dzieje się tak, zwłaszcza jeśli skóra jest wrażliwa. Zabieg jest bezbolesny, ale czasami pojawia się lekkie pieczenie lub mrowienie. Wynika to z faktu, że wiązka lasera oddziałuje na otaczające tkanki, chociaż działa specyficznie na włosy. Aby wyeliminować taki dyskomfort, możliwe jest nałożenie kremu znieczulającego na depilowany obszar, chociaż nie jest to konieczne.