Czego nie wolno robić po zamykaniu naczynek?

Czego nie wolno robić po zamykaniu naczynek? Pajączki lub teleangiektazje to miejscowe poszerzenie naczynek włosowatych, które pojawiają się na powierzchni skóry w postaci czerwonej lub fioletowej siateczki. Nowoczesny sprzęt wykorzystywany w salonach kosmetycznych pozwala na ich skuteczne zamykanie. Połączenie lasera i wiązki promieni światła daje możliwość przeprowadzenia bezpiecznego zabiegu usunięcia defektów skóry. Jest to procedura bezbolesna, ponieważ urządzenie wyposażone jest w mechanizm chłodzenia podnoszący odczuwanie komfortu w czasie zamykania naczynek. Inną metodą zamykania naczynek jest elektrokoagulacja, czyli wykorzystanie prądu o wysokiej częstotliwości.

Laserowe usuwanie naczynek włosowatych

Systemy laserowe przeznaczone są do zamykania naczynek włosowatych. Rozszerzone naczynka pojawiają się wskutek zachodzenia zmian związanych z trądzikiem różowatym, rumieniem, naczyniakami krwionośnymi jamistymi i płaskimi itp. Na czym polega działanie lasera? Głowice laserowe zamykają naczynia bazując na zjawisku selektywnej fototermolizy. 

Zasada tej procedury polega na skierowaniu wiązki energii świetlnej na dotknięty obszar skóry, w którym pojawiło się nagromadzenie naczyń krwionośnych. Podczas manipulacji strumień lasera podgrzewa hemoglobinę, po czym następuje krzepnięcie krwi, w wyniku czego naczynie w jakiś sposób się skleja. W efekcie naczynie staje się niemal przezroczyste, a naczynia włosowate pod warstwą skóry stają się zupełnie niewidoczne. Podczas zabiegu laserowego moc strumienia wiązki jest równomiernie rozprowadzana, dzięki czemu usuwanie formacji naczyniowych jest bardzo skuteczne.

Zaletą metody laseroterapii jest to, że po wszystkich zabiegach nie powstają blizny, otaczające tkanki nie są narażone na urazy, a okres gojenia jest minimalny. Procedura usuwania skupisk naczyniowych jest jednocześnie bezpieczna i skuteczna. Efekt: zdrowa i estetycznie piękna skóra.

Jak się przygotować do zamykania naczynek włosowatych?

Przed laserowym zamykaniem naczynek trzeba udać się na konsultacje, ponieważ specjalista musi poznać ewentualne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Wszelkie zmiany naczyniowe są oceniane i kwalifikowane do laserowego zamykania. Aby skóra mogła zostać poddana naświetlaniu nie może być podrażniona. Przed rozpoczęciem zabiegu musi być dokładnie umyta bez stosowania kremów. Ważne! Aby zamknąć rozszerzone naczynka miesiąc przed planowanym zabiegiem nie można wystawiać skóry na działanie promieni słonecznych i dwa miesiące przed procedurą nie używać kremów samoopalających.  

Jeżeli ktoś cierpi na opryszczkę lub inne stany zapalne w miejscu zabiegowym, procedurę trzeba będzie odłożyć na co najmniej dwa tygodnie. Innym zaleceniem przed zabiegiem jest niestosowanie 4 tygodnie wcześniej kremów z witaminą C, A, retinoidami. Dotyczy to również peelingów medycznych. Natomiast przechodzenie terapii przeciwzakrzepowej wiąże się z koniecznością odstawienia leków na 7 dni przed zabiegiem. Na dzień przed zabiegiem zamykania naczynek nie wolno spożywać alkoholu, ale trzeba zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu.

Czego nie wolno robić po zamykaniu naczynek?

Po zabiegu zamykania naczynek włosowatych pojawiają naturalne reakcje skóry takie jak rumień i obrzęk które utrzymują się przez kilka godzin. Na początku zmiany naczyniowe mogą stać się ciemniejsze, natomiast po 7 dniach rozpoczyna się proces zanikania.

Do dwóch tygodni po zabiegu zamykania naczynek należy:

  • Przemywać skórę delikatnymi środkami bezmydłowymi.
  • Skórę należy osuszać delikatnie bez pocierania.
  • Dwa razy w ciągu dnia trzeba nakładać preparaty nawilżająco-łagodzące.

Po zabiegu zamykania naczynek nie wolno:

  • Nosić ubrań przylegających do skóry np. rajstop (zamykanie naczynek na nogach).
  • Stosować produktów złuszczających do czasu wygojenia zmian naczyniowych.
  • Opalać się w sposób naturalny oraz w solarium do sześciu tygodni po wykonanym zabiegu. W okresie pozabiegowym w miejscach, które narażone są na działanie UV niezbędna jest fotoprotekcja, czyli stosowanie kremów z filtrami (50 lub więcej).

Jeżeli będą potrzebne kolejne zabiegi zamykania naczynek trzeba zachować sześciotygodniowy odstęp, aby doszło do uzyskania słabszego efektu. Po zabiegu laserowym należy zadbać o delikatną higienę, nie stosując preparatów perfumowanych oraz zawierających alkohol. Nie można po zabiegu prowadzić czynnego trybu życia, intensywnych ćwiczeń fizycznych. Ponadto nie można wystawiać skóry na przekrwienie, czyli nie należy korzystać z gorących kąpieli.

Dlaczego warto poddać się zabiegowi laserowego zamykania naczynek?

Laserowe zamykanie naczynek rozwiązuje problemy zdrowotne związane z ich rozszerzeniem. Jeśli dochodzi do takich nieprawidłowości zaburzone jest krążenie krwi w małych naczyniach powierzchownych. Rezultatem jest estetycznie nieatrakcyjna sieć rozszerzonych naczynek. W zależności od głębokości i wielkości naczynia jego kolor waha się od niebiesko-czarnego do różowego. Wiązka lasera jest pochłaniana i dochodzi do powstania wysokiej temperatury i zamykania się naczyń. Zabieg nie wymaga znieczulenia, wystarczają zimne okłady w trakcie i po zabiegu. Każda z zewnętrznych metod zamykania rozszerzonych naczynek powoduje podgrzanie głębszych warstw skóry. Pobudza je do produkcji kolagenu i elastyny. Tym samym skutkiem ubocznym zamykania naczynek jest ujędrnienie skóry i jej odmłodzenie.