Co to są implanty zębów?

Co to są implanty zębów? Implanty zębowe to nowoczesna metoda rozwiązywania problemu braku jednego lub więcej zębów. Implant zębowy może stać się podporą dla protetyki, a kilka wszczepionych sztucznych korzeni może posłużyć do założenia struktury na całą szczękę z całkowitym bezzębiem.Technologia jest bezpieczna i pozwala na odbudowę uzębienia nawet w takich przypadkach, kiedy nie ma możliwości zastosowania innych metod.

Co to są implanty zębów?

Implant zębów to sztuczny zamiennik korzenia zęba. Kość szczęki łączy się z implantem i tworzy mocny fundament pod protezę, która wygląda i działa jak naturalne zęby. Implanty mogą być używane do wymiany jednego, kilku lub nawet wszystkich zębów. Implant to korzeń tytanowy lub cyrkonowy, który umieszcza się w szczęce w znieczuleniu miejscowym. W rzeczywistości implant wszczepia się w kość w miejsce brakującego zęba, następnie zakłada się łącznik (element okostnowy) i mocuje na nim koronę zębową.

Etapy implantacji zębów

Sam implant to cylindryczny wszczep, sztuczny korzeń, na który zakładana jest korona:

  • Etap pierwszy: zabieg chirurgiczny, polegająca na wszczepieniu implantu w kość szczęki. Po zabiegu następuje okres potrzebny na osteointegrację (połączenie kości z implantem), który trwa od 2 do 3 miesięcy. W tym czasie implant zakorzenia się w kości. W tym okresie można założyć protezę tymczasową, aby nie odczuwać niedogodności w życiu codziennym.
  • Etap drugi: założenie tytanowego łącznika wzdłuż wewnętrznego gwintu implantu.
  • Etap trzeci: wykonanie korony ceramicznej. Po założeniu łącznika z uzębienia pobierane są odlewy, wykonuje się modele uzębienia, według których powstaje sztuczna korona z dopasowanym kolorem i kształtem do posiadanych zębów.

Implanty zębów nie zmieniają ani nie zaburzają mowy, mają korzystny wpływ na trawienie, ponieważ pomagają skuteczniej przeżuwać pokarm. Pozwalają zachować zdrowe zęby w pobliżu, zwiększają stabilność i poprawiają mocowanie pozostałych zębów. Zapobiegają dalszemu zanikowi tkanki kostnej i dziąseł oraz nie powodują dodatkowego obciążenia dziąseł i pozostałych zębów. Implanty zębów mają korzystny wpływ na cofanie się chorób przyzębia (zapalenie przyzębia i choroby przyzębia). Protezy na implantach są co najmniej dwa razy trwalsze niż protezy konwencjonalne.

Kiedy wskazane jest wszczepienie implantów zębów?

  • Jeśli brakuje jednego lub więcej zębów i stoisz przed wyborem uzupełnienia brakującego zęba za pomocą mostu lub implantu. Aby zamontować protezę mostową w miejscu brakującego zęba, konieczne jest oszlifowanie sąsiednich zębów. Najlepszym rozwiązaniem są implant zębowy. Nie ma potrzeby szlifowania zębów. Implant powtarza anatomiczny kształt korzenia zęba i równomiernie obciąża kość szczęki i dziąsła. Nowy ząb działa i wygląda dokładnie tak, jak naturalny ząb.    
  • W przypadku braku zęba na końcu uzębienia lub gdy sąsiedni ząb okaże się nieodpowiednim podparciem, stosuje się protezy częściowe, które wymagają małych metalowych aparatów podtrzymujących protezę na miejscu. Aparaty te z czasem wywierają nacisk na zęby podtrzymujące protezę, co z kolei może prowadzić do utraty zębów. Najlepszym rozwiązaniem są sztuczne korzenie zębów, które podtrzymują nowe korony dentystyczne lub mosty dentystyczne, pozostając niewidocznymi.
  • W przypadku utraty wszystkich zębów w szczęce lub żuchwie stosuje się protezy ruchome. Są niewygodne w użyciu i mają tendencję do wyskakiwania z ust. Dzięki protezom stałym na implantach można znowu bezpiecznie jeść, mówić i śmiać się w każdej sytuacji, bez obawy, że proteza nagle wypadnie z ust.

Wszczepienie implantów zębów odbywa się w gabinecie stomatologicznym w skutecznym znieczuleniu miejscowym, co gwarantuje całkowitą bezbolesność. W okresie pozabiegowym wrażliwość i obrzęk usuwa się konwencjonalnymi środkami przeciwbólowymi i obkurczającymi. Dodatkowo, dzięki korzeniowej formie nowoczesnych implantów, nieurazowym technikom implantacji oraz pojawianiu się nowych technologii, obecnie okres pooperacyjny jest mniej bolesny niż kilka lat temu.

Nowoczesne techniki operacyjne, takie jak podniesienie zatok, sterowana regeneracja tkanki kostnej, przeszczepy kostne, w większości przypadków pozwalają odtworzyć wymaganą objętość kości, a to nie zawsze prowadzi do wydłużenia czasu leczenia, gdyż bardzo często takie zabiegi są wykonywane jednocześnie z instalacją implantów.

Problem i rozwiązanie

  • Brak jednego zęba – implant z koroną.
  • Brak kilku zębów – most na 2-3 implantach.
  • Braki w uzębieniu górnej/dolnej szczęki – kompletna proteza stała na 4-6 implantach w technologii All-on-4 lub All-on-6.
  • Całkowity brak zębów – klasyczna implantacja kompleksowa 8-10 implantów na 1 szczękę.

Przeciwwskazania

  • Choroby ogólnoustrojowe organizmu, które zaburzają zdolność tkanek do regeneracji.
  • Przyjmowanie leków immunosupresyjnych.
  • Choroby onkologiczne i prowadzona radioterapia i chemioterapia.
  • Padaczka.
  • Choroby przyzębia.
  • Ścieranie zębów.
  • Niekorzystne anatomiczne położenie kanału żuchwy lub dna zatoki szczękowej.

Podczas wstępnej konsultacji każdy pacjent jest pytany o schorzenia ogólnoustrojowe i w razie potrzeby przechodzi dodatkowe badanie, aby zdecydować o możliwości zabiegu wszczepienia implantów zębów.